Z ostatniej chwili:
 

Sukces juniorskiego debiutu w Bielawie

Opublikowano dnia: 4 wrz 2012 | Komentarze: 0

W dniach 1-2 września 2012 r. w Bielawie odbył się Pierwszy Turniej Juniorski PLFA. 83 zawodników z całej Polski, w wieku od 14 do 17 lat miało okazję po raz pierwszy odbyć wspólne treningi oraz rywalizować w swojej grupie wiekowej na zasadach PLFA 8.

W turnieju wystąpiły zespoły juniorskie klubów Bielawa Owls, Silesia Rebels, Tychy Falcons oraz Warsaw Eagles. Drużyny były wzmocnione zawodnikami z Wrocławia, Poznania, Torunia, Olsztyna i Białegostoku.

Treningowa sobota
Sobota, będąca pierwszym dniem zgrupowania upłynęła pod znakiem wspólnych treningów i szkoleń. Zawodnicy odbyli poranny trening techniczny gdzie podzieleni na formacje w zależności od pozycji na boisku trenowali pod okiem zawodników PLFA (m.in. Krzysztofa Wydrowskiego - rozgrywającego Devils Wrocław). Do dyspozycji młodych adeptów futbolu oddany został profesjonalny sprzęt treningowy - stepovery, tarcze, bramka treningowa, sledy do blokowania.

Czas wolny juniorzy spędzili na oglądaniu Euro-American Challenge oraz w bielawskim Aquaparku. Wieczorem ponadgodzinne szkolenie z zakresu zasad PLFA8  poprowadził sędzia Paweł Cwalina z Wrocławia. Odpowiedział na wszystkie pytania oraz wyjaśnił wszelkie wątpliwości tyczące się przepisów gry. Trening wieczorny to przede wszystkim rozegrane próbne scrimmage pomiędzy drużynami oraz ostateczne dopracowywanie taktyki przed dniem turniejowym.

Niedzielny turniej
Turniej rozpoczął się o wyjątkowo wczesnej porze, gdyż pierwsze spotkanie rozpoczęło się o godzinie 9:00. Pierwszy mecz pomiędzy Eagles i Rebels przyciągnął tylko grupkę najbardziej zagorzałych fanów futbolu w Bielawie. Ich liczba systematycznie rosła wraz z upływającym czasem. W pierwszym spotkaniu zdecydowanie wyróżniał się Paweł Onufryjuk, rozgrywający z Białegostoku reprezentujący barwy Eagles, oraz Adam Adach, potężnie uderzający defensywny liniowy z Wrocławia. Podczas turnieju zagrał w barwach Rebels. Po nieco chaotycznym spotkaniu Eagles pokonali Rebels przewagą dwóch przyłożeń i awansowali do finału. 

Największym zainteresowaniem cieszyła się potyczka pomiędzy lokalnymi Bielawa Owls i Tychy Falcons. Spotkanie to przyciągnęło na stadion Bielawianki blisko 300 osób, wśród których sporą część stanowiły rodziny, znajomi i przyjaciele młodych zawodników. Po bardzo wyrównanym spotkaniu Owls zdobyli przyłożenie w ostatniej minucie meczu. To zagranie zapewniło im awans do finału.

Mecz o trzecie miejsce także okazał się niesłychanie wyrównany. Bohaterem spotkania był Szymon Wróbel, reprezentujący Tychy Falcons, który w ostatniej akcji meczu, już po upłynięciu ostatnich sekund na zegarze, omijając slalomem przeciwników przebiegając na przeciwległą stronę boiska i wbiegł w pole punktowe Rebels. Tym samym odwrócił wynik spotkania na korzyść Falcons.

W finale zmierzyli się Warsaw Eagles oraz Bielawa Owls. Spotkanie bardzo defensywne, okraszone licznymi powaleniami rozgrywających, zbitymi podaniami, przechwytami było jedynym na turnieju, w którym mogliśmy zobaczyć pierwsze juniorskie safety. Ostatecznie po kolejnym zaciętym meczu Eagles pokonali Owls 8:6 zdobywając tytuł mistrzowski i puchar turnieju.

 


- Poziom gry pozytywnie mnie zaskoczył. Zarówno zawodnicy indywidualnie, jak i całe formacje i drużyny pokazały sporo dobrego futbolu. Oczywiście jest wiele rzeczy do poprawienia, jednak był to bardzo mocny start juniorów. Jak zwykle nie zawiodła też Bielawa. Poziom organizacyjny campu i turnieju stał na najwyższym poziomie. Cieszy mnie, że w tym mieście tak znakomity klimat dla futbolu - skomentował Krzysztof Wydrowski, rozgrywający Devils Wrocław.

-  Turniej juniorski w Bielawie bardzo mnie wzruszył.  Kilka lat temu tworzyliśmy pierwsze polskie drużyny. Staraliśmy się nauczyć z filmików Youtube jak grać w futbol, jak ćwiczyć i poznawać zasady, które obowiązują na "polu bitwy" . I nagle, sędziuję mecz, w którym grają zawodnicy prawie o 10 lat młodsi ode mnie, którzy z prędkością światła wchłaniają wiedzę jaką przekazują im trenerzy. Biegają szybko  zmieniając kierunek z niezwykłą zwinnością wykorzystując dziury po przepisowo zrobionych blokach. Rzucają dokładnie i celnie, tacklują mocno i technicznie. Wykorzystują zagrywki zmyłkowe. To pokazało mi, że nie NAC SuperFinał PLFA na Stadionie Narodowym, nie Euro-American Challange pokazują jak szybko rozwinął się ten sport w naszym kraju , ale właśnie ci chłopcy, którzy za dwa, trzy lata będą tworzyć trzon polskich drużyn PLFA - powiedział Adam Orzeł, sędzia WS PZFA.

- Ta inicjatywa była strzałem w dziesiątkę! Kiedy trzy miesiące temu stwierdziliśmy, że stworzymy sekcję juniorów i za kilka miesięcy zagramy w turnieju byłem bardzo podekscytowany. Razem z Akslem Kocyła oraz Olafem Sygietem zajęliśmy się wszystkim od początku do końca. Nie wierzyłem, że ten turniej tak dobrze wyjdzie. Wszystko było profesjonalnie zorganizowane, profesjonalny sprzęt i wyszkoleni trenerzy. Dla chłopaków było to przeogromne przeżycie. Teraz nie żałuję każdej minuty którą im poświęciłem. W przyszłym roku na pewno będziemy uczestniczyć w kolejnym turnieju - skomentował Jacek Kozub, trener Tychy Falcons.

- Udało nam się zrealizować praktycznie wszystkie założenia organizacyjne. Ponad 80 młodych zawodników, dwa dni szkoleń, treningów, rozgrywek zakończonych wręczeniem nagród, medali i pucharu. Chłopcy nawiązali nowe przyjaźnie wśród rówieśników również pasjonujących się tym sportem, co przecież wcale w Polsce łatwe nie jest. Ogromnie cieszy mnie fakt, że na turnieju pojawiła się spora liczba rodziców i znajomych lokalnych zawodników. To tylko umacnia mnie w przekonaniu o wyjątkowości naszej dyscypliny, która ma szansę skruszyć beton i przynieść kulturową zmianę w kraju, gdzie rozgrywki młodzieży odbywają się najczęściej bez udziału jakichkolwiek kibiców. Krok pierwszy zrobiony. Krok drugi to pełna liga juniorska w sezonie 2013 - nie mam co do tego żadnych wątpliwości - powiedział  Przemysław Klinger, organizator turnieju.

Nagrody indywidualne
MVP turnieju: Kacper Kurcius, Tychy Falcons
Najlepszy zawodnik ofensywy:  Paweł Onufryjuk , Warsaw Ealges (Lowlanders Białystok)
Najlepszy zawodnik defensywy:  Tomasz Jędruchniewicz , Bielawa Owls

Końcowa klasyfikacja
1. Warsaw Eagles
2. Bielawa Owls
3. Tychy Falcons
4. AZS Silesia Rebels


Mecz grupowy: Warsaw Eagles - AZS Silesia Rebels 20:8

I kwarta
8:0 przyłożenie Pawła Onufryjuka po 1-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za dwa punkty Karol Maksimowicz)

II kwarta
14:0 przyłożenie Piotra Pamulaka po 17-jardowej akcji po podaniu Pawła Onufryjuka

III kwarta
14:6 przyłożenie Krzysztofa Wojtasika po 30-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za dwa punkty Adam Adach) 

IV kwarta
20:8 przyłożenie Karola Maksimowicza po 20-jardowej akcji biegowej

Mecz grupowy: Bielawa Owls - Tychy Falcons 26:20

I kwarta
0:6 przyłożenie  Dawida Rygały po 80-jardowej akcji biegowej
7:6 przyłożenie Michała Stasiaka po 10-jardowej akcji po podaniu Konrada Darmochwały 

II kwarta
7:12 przyłożenie Kacpra Kurciusa po 80-jardowej akcji powrotnej po wykopie
14:12 przyłożenie Konrada Darmochwały po 11-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za jeden punkt Bartosz Nowak)
14:20 przyłożenie Olafa Sygieta po 1-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za dwa punkty Olaf Sygiet)

III kwarta
20:20 przyłożenie Bartosza Stamulopulosa po 15-jardowej akcji biegowej

IV kwarta
26:20 przyłożenie Konrada Darmochwały po 5-jardowej akcji biegowej

Mecz o trzecie miejsce: AZS Silesia Rebels - Tychy Falcons 18:20

I kwarta
0:8 przyłożenie Kacpera Kurciusa po 35-jardowej akcji powrotnej po przechwycie (podwyższenie za dwa punkty Kacper Kurcius)

II kwarta
6:8 przyłożenie Krzysztofa Wojtasika po 13-jardowej akcji biegowej
12:8 przyłożenie Adama Góralskiego po 38-jardowej akcji po podaniu Andrzeja Chytryniewicza-Kaffki

III kwarta
12:14 przyłożenie Olafa Sygieta po 4-jardowej akcji biegowej

IV kwarta
18:14 przyłożenie Filipa Kędzi po 16-jardowej akcji po podaniu Adama Góralskiego
18:20 przyłożenie Szymona Wróbla po 10-jardowej akcji biegowej

Finał: Warsaw Eagles – Bielawa Owls 8:6

II kwarta
2:0 dwa punkty dla Eagles za po powaleniu zawodnika Owls w jego własnym polu punktowym
8:0 przyłożenie Sylwestra Skibińskiego po 30-jardowej akcji po podaniu Pawła Onufryjuka

IV kwarta
8:6 przyłożenie Konrada Darmochwały po 1-jardowej akcji biegowej

Sonda

Która drużyna zajmie ostatnie miejsce premiowane awansem do play-offs?