Sędziowska legenda w Polsce!

Autor: Wydział Sędziowski PZFA Opublikowano dnia: 22 lutego 2013 | Komentarze: 0

Legenda futbolu uniwersyteckiego, laureat Złotego Gwizdka NASO, poprowadzi szkolenie dla sędziów PLFA!

15 sezonów w Big Ten, najstarszej konferencji uniwersyteckiej rywalizacji w USA, 8 sezonów w Arena Football League. Udział w 12 Bowl Games – najbardziej prestiżowych meczach w futbolowej rywalizacji amerykańskich uniwersytetów, nierzadko przytłaczającej liczbą widzów na trybunach spotkania zawodowej ligi NFL – prowadzenie jako sędzia główny Arena Bowl XVII, a także udział w Pucharze Świata 2007 w japońskim Kawasaki. Bill Lemonnier, jedna z osób współtworzących przepisy futbolu amerykańskiego na poziomie uniwersyteckim, legendarny sędzia ligi NCAAF, poprowadzi w dniach 9-10 marca szkolenie dla sędziów Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego!

- Plany sprowadzenia do Polski sędziego amerykańskiego dojrzewały już od kilku lat i bardzo się cieszę, że wreszcie udało się doprowadzić je do skutku - mówi Krzysztof Walentynowicz, przewodniczący Wydziału Sędziowskiego PZFA. - Dobra opinia, którą cieszymy się w międzynarodowym środowisku sędziowskim, rokrocznie skutkowała wizytami czołowych europejskich arbitrów, którzy chętnie pomagali nam w przedsezonowych przygotowaniach. Można by wręcz zażartować, że przyjazd Billa to w pewnym sensie... problem, bowiem będzie bardzo ciężko sprowadzić kogoś lepszego! - dodaje.

Lemonnier przyleci do Warszawy 8 marca, by przez dwa kolejne dni poświęcić arbitrom PLFA w sumie 12 godzin wykładów. Doświadczenie 64-letniej sędziowskiej legendy akademickiego futbolu bez wątpienia pomoże naszym arbitrom w jeszcze lepszym wypełnianiu zadań podczas sezonu z jakim do tej pory nie mieliśmy jeszcze do czynienia. Dla Lemonniera, który przez lata swojej kariery odwiedził niemal każdy zakątek globu, będzie to pierwsza wizyta w Polsce, ale nie pierwsza styczność z arbitrami PLFA.

W 2011 grupa sędziów Wydziału Sędziowskiego brała udział w szkoleniu prowadzonym przez LeMonniera w Wielkiej Brytanii. Oprócz tego Alex Zarganis wspólnie z LeMonnierem prowadził spotkanie towarzyskie w Tanzanii – Kili Bowl, a Krzysztof Walentynowicz sędziował razem z zaproszonym gościem zeszłoroczne Mistrzostwa Świata Juniorów w Teksasie. 

Niespełna pięć miesięcy po szkoleniu z sędziami PLFA o Billu Lemonnier znów będzie głośno w futbolowym świecie. Podczas uroczystej imprezy w Amway Grand Plaza w Grand Rapids w stanie Michigan zostanie mu bowiem wręczony Złoty Gwizdek amerykańskiego Narodowego Stowarzyszenia Sędziów Sportowych (National Association of Sports Officials, NASO). Prowadzący warszawskie szkolenie jest 26. laureatem tej niezwykle prestiżowej nagrody, lecz dopiero pierwszym arbitrem uniwersyteckiego futbolu, który dostąpił tego zaszczytu.

Wydział Sędziowski PZFA
sedziowie@ws.pzfa.pl