Z ostatniej chwili:
 

Rosomak jest drapieżnikiem

Autor: Zbigniew Białostocki Opublikowano dnia: 9 sie 2013 | Komentarze: 0

To zwierzę doskonale przystosowane do życia w trudnych warunkach. Nie zapada w zimowy sen, jest cały czas aktywne. Nadzwyczajna szybkość i zwinność połączona z siłą powoduje, że rosomak nie obawia się wilków i niedźwiedzi.

Rosomak kojarzy się z wojskowym transporterem opancerzonym. Ale w Opolu wszyscy wiedzą, że rosomaki to Wolverines - jedyna w województwie drużyna futbolu amerykańskiego. Zeth to jedyny rosomak w Polsce żyjący właśnie w opolskim ZOO. Wolverines i Zeth dotarli do Opola niemal w tym samym czasie - późną jesienią 2011 roku.

Jak to się zaczęło
Adam, Jacek i Kuba zainspirowani opowieściami kolegów zza oceanu postanowili sprawdzić, jak to jest rzucaći biegać z dziwną, jajowatą piłką. Szybko stwierdzili, że coś w tym jest. Cotygodniowe spotkania odbywały się w grupie znajomych. Zapomniane boisko piłkarskie w opolskiej dzielnicy Zakrzów stało się miejscem treningów i poznawania podstaw futbolu amerykańskiego.

W Opolu zaczęli pokazywać się ludzie w kaskach, ubrani w sportowy uniform z napisem Wolverines i stylizowanym groźnym rosomakiem w grafice logo. Wzbudzali ciekawość i zainteresowanie. Pokazowe treningi i bojowe okrzyki Rosomaków przenikały do uszu publiczności na festynach i imprezach sportowych. W świecie zdominowanym przez okrągłą piłkę to było coś nowego. Bywały też zabawne sytuacje. Czasem ktoś z drużyny odbierał mikrofon nie znającym tematu komentatorom i wyjaśniał publiczności, że chłopaki ustawieni w kolumnie czwórkowej i klaszczący po każdym  odliczaniu ... 8,9,10 to drużyna futbolu amerykańskiego, a nie rugby. Po rekrutacjach pojawiły się osoby, dla których atmosfera wspólnego treningu była czymś, czego nigdzie wcześniej nie doświadczyli. Rosomaki rosły w siłę. Można było ćwiczyć zagrywki w prawie pełnych formacjach. Wiosną 2012 roku nastąpił przełom. Wojtek Drąg - były zawodnik Devils Wrocław i Knights Kraków został trenerem drużyny, a Wolverines  stało się  stowarzyszeniem sportowym. Krok po kroku powstawała drużyna.


Turniej PLFA8 w Opolu - będziemy
gotowi
Trening sportowy jest drogą do celu. Drużyna chcąca robić postępy musi grać i rywalizować. Sparing we wrześniu 2012 roku z Devils B Wrocław pokazał, jaki jest poziom naszych umiejętności i ile pracy treningowej jest do wykonania. Cel został określony -  chcemy grać w PLFA. W tym czasie w lidze grało już kilkadziesiąt drużyn w czterech kategoriach rozgrywkowych. Chcieliśmy być jednymi z nich.

W czasie obchodów Dni Opola 20 kwietnia br. na stadionie im. Opolskich Olimpijczyków odbył się mecz Wolverines Opole - Dragons Zielona Góra. Rosomaki zagrali pierwszy mecz przed własną publicznością. Futbol amerykański w Opolu został zauważony. Było to dla nas ważne wydarzenie promocyjne, organizacyjne i sportowe.

W grudniu 2012 roku opolskie Rosomaki zostały zgłoszone do rozgrywek PLFA8 w sezonie 2013. Jesteśmy  w grupie C z wrocławskimi  drużynami Devils  C  i Giants  B. Zarząd PLFA przydzielił nam organizację meczów pierwszego turnieju grupy C. Tabela i terminarz rozgrywek znajdują sie na stronie www PLFA. W Opolu odbędą się ósemkowe derby Wrocławia. Devils C zagrają z Giants B. Zapowiada się  ciekawy turniej. Wolverines będą gotowi.

 

Zagramy z wielkim zaangażowaniem
Z Wojciechem  Drągiem trenerem Wolverines Opole, byłym zawodnikiem Devils Wrocław i Knights Kraków rozmawia Zbigniew Białostocki.

 Devils i Giants  -  to kluby których nie trzeba przedstawiać. Dla Wolverines nie będzie to łatwy turniej. Devils i Giants to historia futbolu amerykańskiego w Polsce. Trenują od 2005 roku. Ich pierwsze drużyny  mają amerykańskich trenerów i zawodników. Mają też  sponsorów i budżet o którym my możemy tylko pomarzyć. Drużyny z którymi zagramy posiadają  bezcenne doświadczenie  klubowych kolegów grających w Top Lidze. Jesteśmy realistami. Obiecujemy twardą walkę do ostatniej minuty meczu. Na boisku wszystko jest możliwe.

Jak przebiegają przygotowania do opolskiego turnieju PLFA8?
Drużyna intensywnie trenuje. Skupiamy się na doskonaleniu elementów taktyki. Zagraliśmy kontrolne mecze  z  Dragons Zielona Góra, Lions Gliwice i Hunters Leszno. Turniej PLFA8 to dla nas ważny etap w tworzeniu  jedenastoosobowej drużyny.
 
Opolski  turniej  to debiut Wolverines w rozgrywkach PLFA. Pokażecie drapieżną naturę rosomaka? Wolverines zagrają dla Opola. Wierzymy w to co razem robimy, walczymy o wartości którymi się kierujemy. Sportowych emocji  w turnieju na pewno nie zabraknie. Będzie to wielki dzień  futbolu amerykańskiego w Opolu.
 

Zbigniew Białostocki

Sonda

Która drużyna zajmie ostatnie miejsce premiowane awansem do play-offs?